Šilališkių vizitas Turkijoje


Gegužės 28d. – birželio 5 dienomis Šilalės Stepono Dariaus ir Stasio Girėno vidurinės mokyklos 11 klasių mokiniai Agnė Bernotaitė, Rūta Beinoriūtė, Tadas Damulis ir Mantas Stasiūnas kartu su projekto koordinatore anglų kalbos mokytoja Jolita Navickiene, Loreta Kėbliene ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lineta Dargiene dalyvavo tarptautinio projekto Comenius „Cultural Values as Traces of EU Identity“ finaliniame mobilume Turkijos Gaziantepo Sanko privačioje mokykloje. Šis projektas finansuojamas iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Visų šešių šalių (Turkijos, Slovakijos, Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos ir Italijos) projekte dalyvaujančios mokinių ir mokytojų grupės susitiko nuostabioje saulėtoje Turkijoje. Pirmadienį buvome šiltai sutikti pačioje geriausioje Turkijos mokykloje - Private Sanko School. Tą dieną įvyko oficialus mobilumo atidarymas, sveikinimo kalbą skaitė generalinis mokyklos direktorius ponas Muratas Koyluoglu. Po visų sveikinimo kalbų vyko turkų, lenkų ir vengrų projektinių darbų pristatymai. Turkų mokiniai išsamiai papasakojo apie savo šalies kultūrą, papročius, įvairias ceremonijas, vykstančias Ramadano laikotarpiu, parodė turkų sužadėtuvių ir vestuvių inscenizaciją.

Viešnagės metu laiką tikrai leidome turiningai: džiaugėmės įspūdingomis kelionėmis po Gaziantepą: aplankėme muziejus, planetariumą, botanikos sodą, pilį. Didžiulį įspūdį paliko Antakijos miestas ir Šv. Petro bažnyčia uoloje ( tai viena seniausių krikščionių bažnyčių pasaulyje), susižavėjimą kėlė mozaikų muziejus, Harbiye kriokliai. Apsilankėme Titus tuneliuose, grožėjomės Zeugmos Birecik užtvanka (dar vadinamu Eufrato ežeru, kur šiuo metu yra atkasinėjamas Zeugmos miestas), o viena iš įspūdingiausių išvykų – tai kelionė valtimi Eufrato upe, plaukdami žavėjomės nuostabiais kalnais, negyvenamais kaimeliais, mečetėmis. Visas kelionės dienas grožėjomės nuostabia gamta: pistacijų ir alyvuogių laukais, kalnais, kalneliais ir upėmis. Apsilankėme Sanliurfos mieste, pamatėme ir susipažinome su arabų šalies kultūra, architektūros akcentais, užėjome į Rahman mečetę (mečetė ypatinga tuo, kad joje yra uola, kurioje, tikima, gimė Šv. Abraomas). Vakarais tęsdavome pažintį su turkų kultūra restoranuose ragaudami tradicinį maistą, dalyvavome Urfa nakties vakarėlyje su tradicine muzika, šokiais ir dainomis.

Penktadienį savo šalies kultūrą demonstravo italai, slovakai ir lietuviai. Jau nebe pirmą kartą lietuvaičiai buvo įvertinti geriausiais balais ir sulaukė puikių atsiliepimų. Po pasirodymų mokiniai rašė apie kultūrų panašumus ir skirtumus, analizavo ir dalijosi savo pastebėjimais, tuo metu Comenius projekto koordinatoriai rinkosi į pasitarimą dėl projekto užbaigimo ir finalinių produktų išleidimo. Buvo vieningai nutarta, kad projektas teikia didžiulę edukacinę, pažintinę ir kultūrinę naudą, skatina plėsti Europinę dimensiją, padeda tobulinti kalbinius, komunikacinius įgūžius, o svarbiausia - pažinti ir gerbti kitų šalių kultūrinį paveldą tuo pačiu suvokiant savo šalies identitetą.

Paskutinė vizito diena – oficialus projekto užbaigimas. Dalyviams iškilmingai įteikti sertifikatai, tarptautinėje etnografinėje vakaronėje kiekviena šalis parodė prisistatymą, reprezentuojantį savo šalies kultūrą, papročius ir tradicijas. Pasisėmėme labai daug teigiamų emocijų ir neįkainojamos patirties. Visi atsisveikindami braukėme ašaras, keitėmės atminimo dovanėlėmis ir pasižadėjome, kad po metų pertraukos projekto tęstinumas tikrai bus.

Projektas buvo vykdomas dvejus metus, nuveikta daug naudingų, prasmingų ir įdomių darbų: pažinome skirtingas šalių kultūras, papročius, tradicijas, prosenelių gyvenimo būdus, etnografines istorijas, didžiųjų miestų istorijas, regionines architektūras. Įsteigėme bendrą tinklalapį www.culturaltraces.com, sukūrėme bendrą filmą pagal žemaičių papročius ir spręsdami klausimynus sužinojome labai įdomių dalykų apie kiekvieną šalį. Dalyvavome įvairiose vakaronėse, šokome, dainavome, skleidėme bei dalijomės gerąja patirtimi. Taigi, mes net nepajutome, kad dalyvavimas septyniuose skirtinguose mobilumuose prabėgo kaip viena diena, tačiau džiaugiamės sėkminga ir įspūdinga nepamirštama projekto pabaiga.

Nuoširdžiai dėkoju mokyklos direktoriui Arūnui Aleksandravičiui, direktoriaus pavaduotojoms ugdymui Linetai Dargienei, Stasei Būdvytienei, Danei Šiaudvytienei, mokyklos buhalterei Sandrai Milišauskienei ir mokytojoms Irminai Kėblienei, Reginai Kelpšienei, Loretai Kėblienei bei visiems projekte dalyvavusiems mokiniams, jų tėveliams už kantrybę, supratimą, naudingą, įdomų ir nepamirštamą darbą mokyklos labui.

 

Projekto koordinatorė Šilalės Stepono Dariaus ir Stasio Girėno vidurinės mokyklos anglų kalbos mokytoja, Jolita Navickienė


Šilališkių vizitas Turkijoje